I started with blu's, $70 starting, then $15 for refills 4 days later.. saw it was going to be the same or more $$ than analogs, so I went to the ego twist, another $70.. then experimented with pre-mixed juices, samplers, and different clearo's.. roughly $60, $20, $30. So I'm up to $265 ish. Didn't really love a lot of the premixed
juice, so I went to DIY my own, first purchase about $60, didn't like the concentrates (got a bad deal, watered down crap for flavors), and went to a different vendor, another $60..
BUT.. I was only spending about $100 per month on analogs (8 per day, not heavy).. so being up to $325 for about a month is insane.. or is it? Currently I have the makings for another 525ml of
juice, so at my 6ml (being liberal with the usage, really around 5), that's about 88 days worth.
Now.. the raw supply to make the DIY stuff AFTER all the other startup charges is really about $26 (product + shipping) to make 500ml of juice.. so breaking that down...it's about 0.052 per ml to make.. That's what-- 3 cents a day at 6ml usage!
The pre-mixed stuff is first and foremost a complete ripoff.. people are raking in 1000's % in profits on this stuff, and most of it isn't as good as the stuff I've mixed as a complete noob.
Now if you go that route, expect to waste $30 in product just experimenting at first, but once you got some recipes you love, the cost of
vaping becomes minimal, and hardware driven.